LA PARTA občanské sdruženíÚvodní stránka

Tábor 2017

Náš tým

Kronika a foto

Odkazy

Lapač 2014

Lapač 2013

Lapač 2012

Lapač 2011


Kronika a odkazy na fotografie 2014

1. den NEDĚLE 17.8.2014

Konečně nastal ten den! Po vysilujících třech dnech, kdy vedoucí a jeden instruktor uklízeli, šúrovali, přenášeli, vymývali, vyklízeli, vytírali, zametali, stěhovali, vysávali  atd. můžou děti do připravených budov nastoupit k výkonu trestu. A jelikož bylo vše vzorně uklizeno, musely se vydesinfikovat i děti. K tomu se postavil Karel čelem. Nedbal možné nákazy a všechny děti postříkal speciální desinfekcí proti nemocem, vším, červům a jiné havěti.

Jakmile doprovody dětí opustily areál, byl vyhlášen nástup. Milan vysvětlil všechny možné pravidla, které se musí ve věznici dodržovat a popsal nám první celotáborovou hru „Na vraždění“. „Schíza“ mohla začít. Nikdo nesmí být sám, neboť vrazi jsou zákeřní a číhají jen na svou příležitost! Za pár minut byly slyšet první výkřiky vražděných.

 Co se dá dělat, život jde dál a všichni se vrhli na nástřik táborových triček. Zelení – doživoťáci s krásnou želvou, Oranžoví – podvodníci s mazanou liškou, Červení – mordýři s krvavým vězněm a koulí, Modří – pobertové s rukama v poutech a Žlutí – nevinní s chlapem s tváří anděla.

Dostali jsme vynikající večeři skrývající se pod názvem: mletý blivajs v tvrdé housce (kuchařky vtipálky) byl to výborný nefalšovaný hamburger.

Nastal večer a byla tu tradiční seznamovací diskotéka. Tam se všichni přestavili. A už jen večerka a Dobrou noc!

FOTO2. den PONDĚLÍ 18.8.2014

Budíííííčéééék! Rozcvička pod velením zdatného cvičitele Milana. Dopolední program byl ve znamení týmového boje ve hře Vězeňský famfrpal. Týmy hrály každý s každým a diváci je doprovázeli povzbudivými výkřiky a veselým „prděním“ na dlaně a ruce. Body za vítězství se načítají a budou započítány do druhé celotáborovky, která je zatím zahalena tajemstvím.

Oběěěééééd! Flaksa v obalu s kobzolem, tuřín  – no prostě řízek, brambor s máslíčkem a zeleninou.

Polední pauza: Film Rebelka a nebo hry na pokojích. Kdo se moc unavil, zavřel jedno oko, neboť druhým musel pozorovat, aby nebyl přepaden.

Po osvěžujícím odpočinku nastala „Paraolympiáda vězňů“. Tři hodiny zkoušení svých dovedností a schopností. Soutěžilo se v těchto nápaditých disciplínách: Vystřihni nejdelšího hada z papíru formátu A5, Odnes svého nejtěžšího z týmu na nosítkách, Projdi bludiště se zavázanýma očima podle pokynů vězeňského kamaráda, Jak dlouho vydržíš na jeden nádech mrčet písmeno ááááááááááá, Řekni co nejvíce podstatných jmen na písmeno S za tři minuty, Jak nejdál dohodíš košíčkem na badminton pravou a levou rukou, Kdo nejlépe střelí ze vzduchovky, Co nejrychleji skákej 50 m na jedné noze, Zkus co nejdéle stát a sedět na pet lahvi naplněné vodou, Vyjmenuj co nejvíce lidí z tábora – celé jméno i příjmení.

Začalo se šeřit, honem, honem vysvětlit druhou celotáborovku. Je to útěk z vězení. Které družstvo bude nejlepší v součtu všech her, postupuje po herním plánu vpřed a bude mít při závěrečném útěku zvýhodněnou pozici. Ovšem propočet, o kolik se které družstvo posouvá, chápal jen tvůrce hry, což ale vůbec nikomu nevadilo. Karel je chytrý jedinec, který ví, jak se čísla mají.  J

Všem začalo kručet v žaludcích a tak jsme se přesunuli k ohništi, kde si každý opekl párek, zabékal pár písniček. Potom šup do sprchy a rovnou do spacáku.

FOTO3. den ÚTERÝ 19.8.2014

Budííííčééék! Cože??? Skoro všechny děti jsou vzhůru. Rozcvička v jemném mrholení byla velmi osvěžující. Na snídani kozí bobky.

Dnešní dopoledne je v režii Páji a Jany…ikdyž mrholí, všichni běhají po areálu a hledají věci na písmeno „D“, bylo vidět, že věcí na D je opravdu mnoho. Věci na „T“ předčily i předchozí písmeno. Ovšem ty hromady na písmeno „P“ byly nepřekonatelné.

Jelikož se móc rozpršelo, přesunuli jsme se do jídelny, kde každé družstvo muselo skládat slova z daných písmen. Modří byli v tomto nepřekonatelní – nojonó pobertové.

Nitě v šlichtě chutnaly dobře. A potom zase odpolední klid. Film O sovích strážcích navodil odpočinkovou atmosféru.

Hurá, hurá, přijel barman! Ukázal nám svou show a namíchal osvěžující nápoje. Předvedl nám zkrácený program i s novými triky, jelikož jsme kvůli dešti byli namačkáni v jídelně. Počasí nezměníme.

Konečně přestalo pršet a ukázalo se sluníčko. Všichni vyrazili ven. Ale co to, už je nachystaná šifra. Běhání, běhání, běhání. Nevadí, stejně jsme byli půl dne zavření. Vedoucí kladli pasti, především na ty velké. Bahno stříkalo všude kolem nás. Koho chytli, 10 dřepů ho neminulo. Nakonec všichni vyluštili zašifrovaný text, kde odměnou byla cukrová vata v kuchyni.

Poslední hrou dne bylo skládání pohádkových postav s přesným určením jména bytosti na obrázku. Poznat, který je Josef, a který je Václav z kosích bratrů bylo velkým oříškem, tak i Pat a Mat, nebo Hup a Hop a další. Ovšem hlášky některých z dětí neměly chybu, třeba když přiběhl Tomáš a prohlásil, „našel jsem jakéhosi bobra“ a nakonec se z toho vyklubal veveřák Chip z Rychlé roty.

Tentokráte byla diskotéka v jídelně, ale jen krátká.

FOTO4. den STŘEDA 20.8.2014

Pomóc…… já jsem počmáraný!!!!! Pomóc…..já nemám jednu botu!!!!  Co se to v noci dělo?  Náááástup! Někteří přiskákali po jedné, někteří si obuli jinou botu, někdo si obul třeba gumáky. Nó, pěkně divoká rozcvička.

Začalo pátrání….kdo to byl? Po snídani se družstva rozeběhla po areálu a hledali indície a svoje boty. Kdo jen je to v noci počmáral. Všechny indície byly pohromadě, ale jejda, nic není jednoznačné.

Nakonec byl viník odhalen. JANA! Trest ji nemine. Tři družstva ji správně odhalily a nyní se na ní můžou vyřádit. Janča skončila počmáraná, slitá a špinavá. Pomsta byla sladká.

Abychom byli trošičku vyběhaní, zahráli jsme si tyčky. Plné hřiště zabodnutých tyček s čísly. Vždy jeden z družstva vybíhá a hledá se jedno číslo. Kdo je nejrychlejší, vyhrává. To byly boje, hlavně o ty poslední čísla.

Oběd a zase klid, tentokrát s filmem Hugo a jeho velký objev.

Odpoledne byla vybiša, všichni proti všem.  Zajímavé, že ti prcci nejmenší měli největší životnost.

Ještě jsme dohrávali poslední hru, když dorazila Hanka s trampolínkama. Nejprve nám předvedli skákando vedoucí a potom si to mohl vyzkoušet každý. Fakt makačka! Nejlepší pohled byl na skákající pětici velkých kluků, kteří měli na hlavě plno culíčků. Malí skákali jako o život. Pořádně jsme se vyřádili, potom ještě nějaký nohejbal, basket, vybiša – prostě to, co má kdo rád.

Po večeři se jídelna stala výstavou deskových her. Nejprve se u her sešlo pár ojedinělých nadšenců. Ale potom se jídelna zaplnila a hráli skoro všichni. To byl kravál! Vysvětlovala se pravidla, z hlav se kouřilo, každý chtěl vyhrát.

Nakonec unavení zalezli do postelí a očekávali noční hru. To bylo překvapení, že tentokrát žádná nebyla.

FOTO5. den ČTVRTEK 21.8.2014

Probuzení bylo do deštivého rána. Rozcvička odpadla, jen několik lidiček se rozhodlo cvičit na chodbě. Tvořily se hloučky, kecalo se, gumičkovalo, hrály se šachy, prohlíželi fotky z minulých dnů a tak nějak plynul čas, než vedoucí všechny zahnali do jídelny, kde si měl každý nazdobit rámeček. Některé výtvory byly obdivuhodné.

Po obědě a odpoledním klidu přijeli karikaturisté s časopisu Trnky Brnky. Byli tři a všichni se na nás vyřádili. Za deset minut byla každá karikatura hotová i s podpisem. Hezky vložit do rámečku.

Vysvitlo sluníčko. Toho se muselo využít a bylo hromadné focení.

Nastal rozlučkový večer. Diskotéka, která byla narvaná k prasknutí. Trsalo se jako o život. Kdo nechtěl křepčit, mohl se věnovat hrám ve vedlejší budově, kde přece jen byla klidnější atmosféra.

Ještě než stačila diskotéka skončit, brali si instruktoři postupně děti a začala noční hra. Měli jsme svolení provést noční hru v objektu „C“, kde není běžný přístup. Tajemné zvuky, stašidelné postavy, dokonce gorila, svíčky, to vše dotvářelo hrůzostrašnou atmosféru, kterou zvládli jen ti nejodolnější. Opravdu povedená stezka odvahy.

Potom umýt a spát. To nám to všechno rychle uteklo.

FOTO6. den PÁTEK 22.8.2014

Dnes budíček není. Před námi je vyvrcholení tábora: Útěk z Alcatrazu. Bohužel ve vězení není nic fér. Ti nejsilnější jsou pod větším dozorem. Takže nakonec, družstvo, které vyhrálo, bylo znevýhodněno v dalším útěku.

 Všechno začalo spiknutím. Někteří instruktoři zjistili záludným způsobem, že hra za chvíli začne a své družstvo informovali.

Rozezvučela se siréna. Všichni se rozeběhli k bráně. Které družstvo bylo první, mohlo pokračovat dál, pod zástěrkou, že jsou vězeňská exkurze. Dozorci jim samozřejmě nevěřili, a proto je svázali nití a označili písmenem. Poté celá exkurzní skupina musela svorně dorazit k lesu. Tam již čekali další dozorci, které museli porazit v přetahování lana. Když je zdolali, museli dva nejzdatnější přenést celé družstvo na nosítkách co nejrychleji na druhou stranu.

Nastala krutá etapa. Nejprve každý vězeň musel projít spletitou pavučinou laserů, aniž by se některého dotkl. Hned na pavučinu navazoval tunel, kterým se museli všichni proplazit se zadkem a břichem u země. A nebylo to opravdu lehké na tom blátivém terénu. 

Ach jo. Maskování….pravé nefalšované bahno na ruce, nohy, obličej, prostě, co čouhalo s oblečení muselo být zabahněno, jinak by nás termovize  zachytila. Přechod po vysokém žebříku nad smradlavými výkaly hustým křovím byl velmi namáhavý.

Odsouzení se dostali se k třetí logické části útěku. V divokém trní se museli prodírat a najít všechny žluté tyčky, které ukazovaly cestu ven. Museli prokázat své schopnosti v přesnosti a umění využití rovnováhy při stavění věže. Nakonec vyluštit složité hádanky a hybaj pryč. U brány je čekala ještě skládačka slov.

Všechny týmy to zvládly na jedničku. Dokonce se všechna družstva umístila na prvních třech místech. No to tu ještě něbolo!

Děti jako prasata. Nu což…holky do sprchy a kluci pod wapku. Zabalte si špinavé věci do sáčků!!! To by mě zajímalo, kdo si tu špínu do sáčku dal  J.

Vyhodnocení, medaile, odměny, nanuk, obušek anglického krále    A  DOMŮ! L

Bylo moc fajn, takže příště zase!

FOTO – bahno FOTO – bedny FOTO – hádanky FOTO – konec FOTO – mytí FOTO – pavouk FOTO – písmena FOTO – nosítka FOTO – úvaz FOTO - žebřík